Wybrane projekty

STARY_młyn

Stary Młyn.

 

Klient: prywatny

Czas ukończenia: 1995

Typ projektu: Siedlisko

Architekci: Architekci Gadomscy

 

Podstawowe informacje: Odbudowa Starego Młyna stała się pretekstem do wyjątkowej współpracy architekta z inwestorem. Wieloletnia znajomość pozwoliła za wzajemne zrozumienie potrzeb zamawiającego.

 

Szczegóły: Odbudowa dawnych zabudowań wykonana została ze szczególną dbałością o najmniejszy detal. Wykorzystano motywy i rozwiązania budownictwa kamiennego i drewnianego, charakterystycznego dla historyczego pogranicza Warmii i Mazur Zachodnich. Praca nad rozwiązaniami wymagała analiz albumów, katalogów i dawnych wzorników zabudowy, pozwalających odtworzyć zapomnianą już szkołę budownictwa szachulcowego. Pomocnym były wizyty w pobliskim Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Zespól składa się z budynku mieszkalnego, budynku młyna przystosowanego do potrzeb gościnnych oraz zabudowań gospodarczych odbudowanych po śladach dawnych fundamentów. Spiętrzenie wody pozwala na ciągłą pracę koła wodnego zasilającego generator prądotwórczy. Choć dzisiaj takie wykorzystanie naturalnych źródeł energii wydaje się oczywiste to jednak w czasach jego powstawania były to pomysły pionierskie.

Plenery i budynki Starego Młyna można oglądać w polskich filmach, chętnie wykorzystywane jako naturalna scenografia. Stary Młyn posiada wspaniałą dokumentację fotograficzną, wykonaną przez właściciela- zawodowego fotografika.