Wybrane projekty

Dom_70m2

Projekt architektoniczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego przeznaczony do zabudowy wolnostojącej, bliźniaczej, szeregowej, gniazdowej i dywanowej (atrialnej), o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m2. Projektowany budynek jest obiektem parterowym z użytkowym poddaszem, z możliwością podpiwniczenia, tworzącym dwa skrzydła zabudowy ułożone na rzucie litery „L”, bezpośrednio sąsiadujące z rekreacyjnym atrium ogrodowym.

 

Istotą projektu jest takie ukształtowanie bryły budynku wraz z jego bezpośrednim sąsiedztwem, aby w jego ramach zawrzeć jednocześnie następujące cechy:

- możliwość zestawiania w różne typy zabudowy urbanistycznej;

- możliwość zastosowania na małej działce, pozwalającej osiągać wysoką intensywność zabudowy,

- funkcjonalność, ergonomię i estetykę przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej,

- łatwość budowy z powszechnie dostępnych materiałów i technologii.

 

Cechą istotną projektu jest takie ukształtowanie budynku, które  zapewnia możliwość zabudowy zarówno w luźnej, wolnostojącej zabudowie wiejskiej lub podmiejskiej jak i w zwartych tkankach zabudowy wielkomiejskiej o dużej intensywności zabudowy. Projekt można stosować dla zabudowy wolnostojącej, bliźniaczej, szeregowej, gniazdowej i dywanowej (atrialnej).

 

Ukształtowanie bryły zewnętrznej budynku, które pozwala stosować go, w odpowiednim wariancie oraz  w powiązaniu z odpowiednimi przepisami z zakresu zagospodarowania przestrzennego,  dla działki o minimalnej powierzchni 100 m2. Cecha ta umożliwia osiąganie wysokich wskaźników intensywności zabudowy.

 

Cechą istotną projektu jest także takie ukształtowanie przestrzenne, funkcjonalne i estetyczne projektowanego budynku aby w granicach wskazanej powierzchni zabudowy zawrzeć w ramach parteru i użytkowego poddasza harmonijnie i ergonomicznie zaplanowane pomieszczenia niezbędne dla maksymalnie 5- osobowej rodziny. Obejmują one pomieszczenia dziennego pobytu, sypialnie, pomieszczenia higieniczno- sanitarne oraz zewnętrzną powierzchnię atrium ogrodowego w poziomie parteru oraz powierzchnię tarasu w poziomie użytkowego poddasza. Unikalne powiązanie funkcjonalne, ergonomiczne i przestrzenne tak złożonego programu użytkowego przy równoczesnym proporcjonalnie i harmonijnie ukształtowaniu architektury obiektu stanowi cechę istotę wzoru przemysłowego wskazanego jak na wstępie.

 

Zaprojektowane poszczególne części funkcjonalnych budynku mają zapewnić różnorodność przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. W parterze zaproponowano jednoprzestrzenną część dziennego pobytu obejmującą pokój dzienny, część jadalnianą, kuchnię i centralnie umieszczoną klatkę schodową. Zaprojektowano odizolowaną funkcjonalnie z przestrzeni parteru sypialnię wraz z łazienką i wc. Pokoje oraz łazienka posiadają bezpośredni dostęp do atrium ogrodowego. W poziomie poddasza użytkowego zaprojektowano pokoje sypialne 1- i maksymalnie 2-osobowy, łazienkę oraz przestrzeń komunikacyjną z bezpośrednim dostępem do zewnętrznego tarasu rekreacyjnego zlokalizowanego na stropie niższej kondygnacji.

 

Cechą istotną jest także takie ukształtowanie elewacji frontowej (wejściowej) że zestawia szczyt części dwukondygnacyjnej z częścią parterową ze zlokalizowanym na jej stropie tarasem rekreacyjnym. Daje to efekt zróżnicowania widoku elewacyjnego, zarówno dla wariantu wolnostojącego jak i w pozostałych wariantów urbanistycznych, pozwalających na  zestawianie wzoru przemysłowego w dłuższe, charakterystyczne kompozycje elewacyjne.

 

Poprzez przemyślane dobranie rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych zapewniono prostotę budowy, montażu i późniejszej eksploatacji. Rozwiązanie korzysta z powszechnie dostępnych materiałów, technologii i rozwiązań technicznych.

Z powyższych względów przedstawione rozwiązanie może być propozycją dla powszechnego budownictwa społecznego. Projekt objęty jest ochroną prawną na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych [Dz. U. 2021 poz. 1062] oraz ustawy Prawo własności przemysłowej [Dz. U. 2021 poz. 324].